Porsche Elegancja tkwiąca w prostocie.

Elegancja tkwiąca w prostocie.

Connect
Czas czytania: 3 min
06.01.2019

Pierwsze spotkanie ze Stefanem Bräutigamem to spotkanie ze spokojnym, zrelaksowanym facetem. Ale podziwiając jego prace projektowe i szereg nagród międzynarodowych, można przypuszczać, że za zrelaksowaną fasadą kryje się pasja do szybkości. Chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat i dlatego odwiedzamy projektanta w jego ukochanym Hamburgu i pozwalamy mu przetestowaćnowe Porsche 992 Carrera S i usługi Connect.

Wizualna inspiracja. Stefan Bräutigam aranżuje zdjęcia na moodboard, aby przedstawić zespołowi projektantów swoje wyobrażenia.

„Jestem entuzjastą Porsche od dziecka.“

Po obiedzie spotykamy Stefana Bräutigama na kawie z jego ulubionej palarni. Zaprosił nas do swojego studia projektowego, mieszczącego się w budynku z czerwonej cegły klinkierowej w dzielnicy Hamburg-Ottensen, który łączy szorstki, hanzeatycki urok industrialny z nowoczesnym wnętrzem. Współzałożyciel i właściciel studia „Bräutigam & Rotermund“ konsekwentnie ze swojej pasji robi zawód. Jego misją jest pomaganie markom stawać się bardziej rozpoznawalnymi dzięki przekonującemu wzornictwu. Dwa lata po założeniu działalności on i jego partner jako nowopowstała agencja zostali uznani za Agencję Roku 2014 przez niemiecki oddział renomowanej organizacji Art Directors Club. Jednym z aktualnych projektów jest nowy projekt korporacyjny hamburskiego festiwalu Reeperbahn, największego festiwalu klubowego w Europie.

Co go inspiruje? Sportowe samochody z Zuffenhausen idealnie trzymające się drogi. Jego serce bije mocniej, gdy zasiada za kierownicą swojego 964 C2 z 1992 roku w kolorze czarnym — niekwestionowanego samochodu marzeń z okresu jego dzieciństwa. I nawet dzisiaj nie stara się ukryć radości, że będzie mógł się przejechać nowym 992 Carrera S z systemem Porsche Connect. Widzimy słońce wschodzące nad Hamburgiem i wiemy jedno: czas wsiadać. Aplikacja My Porsche App jest świeżo zainstalowana na jego smartfonie i już czeka na połączenie ze sportowym samochodem.

Pozbyć się stresu, dać się zainspirować. Stefan Bräutigam zakłada okulary przeciwsłoneczne i wsiada do samochodu. Wyjeżdża na ulice Hamburga. Przed rozpoczęciem podróży łączy aplikację My Porsche App na telefonie komórkowym z samochodem i przenosi miejsce docelowe bezpośrednio z kalendarza do systemu PCM. Dla obeznanego z technologią cyfrową projektanta interfejs użytkownika jest szybki i intuicyjny w obsłudze. Uśmiecha się. Jeszcze tylko szybko sprawdzić pogodę — oczywiście bezpośrednio w systemie PCM samochodu. Plucha, czyli „Schietwetter”, jak mówią mieszkańcy Hamburga, jest częścią tego miasta. Ale dzisiaj mamy szczęście: jest bardzo słonecznie.

Na drodze czuć, że to jest jego miasto. Niemal każdy zakątek kojarzy się mu z jakąś historią lub wspomnieniem. Imprezy, wystawy, koncerty — ale także spokojne chwile w parkach nad Łabą i niezwykle rozległym obszarze portowym. Z entuzjazmem wskazuje na nowy budynek, który wcześniej nie rzucił mu się jeszcze w oczy. Tutaj w Hamburgu chętnie mieszka z rodziną i czuje się związany z lokalną społecznością. Uczestniczy często w imprezach Porsche i spotyka się z innymi entuzjastami, zarówno analogowo, jak i cyfrowo, zwłaszcza z #heckcrew. To, że nie tylko uwielbia dobry projekt samochodu, ale także żyje nim, pokazują posty na jego koncie na Instagramie, na którym najchętniej pokazuje samochody sportowe. Dostrzegamy także inny talent: Ma doskonałe wyczucie zakrętów i dokładnie wie, kiedy należy spokojnie jechać, a kiedy można elegancko przyspieszyć.

„Moja praca jako projektanta nauczyła mnie, aby być otwartym na innowacje, i dlatego bardzo chciałem przetestować usługi Porsche Connect”.

Parkujemy 911 w jednym z jego ulubionych miejsc w hamburskim Oberhafen na pamiątkowe zdjęcie. Przy okazji wyjaśnia nam również różne style artystów street artu, którzy odcisnęli swoje piętno na starych industrialnych fasadach wzdłuż Łaby. Potem kieruje się w stronę swojego studia. Jeszcze chwilę gawędzimy o dzisiejszej przejażdżce. Jego zdaniem Porsche doskonale wykorzystało technologię cyfrową w formie usług Connect i tym samym ułatwia życie. Mniej stresu związanego z korkami, doskonały przegląd zużycia paliwa i stanu technicznego pojazdu oraz dostęp do najlepszych utworów z wielu playlist w dowolnym momencie. Szczególnie w swojej pracy Stefan Bräutigam uwielbia innowacyjne narzędzia, które upraszczają codzienne życie — i w ten kontekst nowy model 992 Carrera S ze swoimi usługami Connect doskonale się wpasowuje. Parkuje go ponownie na parkingu studia tuż obok swojego klasycznego samochodu, wysiada i jeszcze raz porównuje wzrokiem oba modele, które dzielą dobre trzy dekady historii motoryzacji. Dobrze, że nie musi teraz dokonywać wyboru.

„Naprawdę mogłem poczuć, jak kod DNA Porsche został udoskonalony. To bardzo interesujące, jak technologia cyfrowa także tutaj odcisnęła swoje piętno. Aplikacje integrują się z codziennością i faktycznie ułatwiają życie.“

„Bardzo lubię życie w Hamburgu. Czuję się tutaj niezwykle komfortowo, bo jest to miasto wielu przeciwieństw, a mimo to wszystko jest tutaj ze sobą zharmonizowane. To daje mi inspirację”.